Custom Round Macassar Foyer Dining Table by Carrocel
SKU: DS-5224
Dining Tables, Console Tables, Custom Dining Tables
This stunning, hand-crafted round custom Macassar table from Carrocel is an absolute show-stopper. The unique Macassar wood grain diamond pattern top is sure to make a statement in any home. It is hand-polished and coated in a high gloss lacquered finish that gives it an even more luxurious look. The beautiful table rests on a custom metal clover pedestal, which has been finished in a light antique brass. This table is perfect for creating a cozy dining area or for making a grand statement in a large entrance foyer. Its intricate details and superior craftsmanship will make this piece a treasured heirloom for generations to come.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Macassar, Brass, Metal |
| Height: | 29.75 in. (75.57 cm) |
| Width: | 48 in. (121.92 cm) |
| Depth: | 48 in. (121.92 cm) |
| Condition: | New |
| Style: | Modern, Transitional |
| Other: | Hand-Crafted, Hand-Polished |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy



















