Exclusive to Carrocel the custom palisada pleated dining chair is made to order. The chair features a curved back and sleek wood legs. A gorgeous versatile chair perfect for a classic and elegant home.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New |
| Materials: | Wood, Fabric |
| Height: | 36 in. (91.44 cm) |
| Width: | 23.5 in. (59.69 cm) |
| Depth: | 22 in. (55.88 cm) |
| Seat Height: | 20" |
| Condition: | New, Made to order |
| Customizable: | Fabric and Finish |
| Style: | Modern, Contemporary |
| Other: | 3.5 Yards Per Chair |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















