Introduce a touch of contemporary comfort with this newly handcrafted bench by Carrocel. Featuring a clean and modern design, this piece showcases a beautiful natural oak on its column bases and trim. The plush white boucle upholstery adds a layer of inviting texture and sophisticated style. Made to order with Carrocel’s signature craftsmanship, this bench is a perfect addition to any modern living space.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Oak, Boucle |
| Height: | 19.25 in. (48.9 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 16 in. (40.64 cm) |
| Seat Height: | 18.5" |
| Condition: | New |
| Customizable: | Yes, Finish and Fabric |
| Style: | Modern, Contemporary |
| Other: | Fabric Alendel – Memphis 104B1391 ANGEL |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy
























