Carrocel Custom Transitional Walnut Buffet
SKU: B-1973
Commodes, Console Tables, Sideboards and Buffets
This transitional style buffet has a gorgeous, deep wood grain exterior. Crafted of walnut with two central doors and two drawers on each side, it houses two shelved compartments and sits atop a wide plinth base. A very linear look and a custom piece made to order here in Canada.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Walnut |
| Height: | 30 in. (76.2 cm) |
| Width: | 60 in. (152.4 cm) |
| Depth: | 18 in. (45.72 cm) |
| Condition: | New, Made to Order |
| Customizable: | Finish, Size - Pricing will Vary |
| Style: | Art Deco, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy
















