Stunning Carrocel custom dining table featuring a tiered slab top in square book-matched olive burl and an arched deco inspired pedestal. Two interior leaves extend the table to just over 10 feet. Each custom table is crafted in our Canadian facility with the utmost attention to detail and quality. Custom sizes and finishes are available for this model. Made to order. Dimensions of table listed are closed, Table fully extends to 122 inches with 2 x 22 inch leaves.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to Order |
| Materials: | Burl Wood |
| Height: | 30 in. (76.2 cm) |
| Width: | 78 in. (198.12 cm) |
| Depth: | 46 in. (116.84 cm) |
| Condition: | New, Made to Order |
| Customizable: | Finish, Size - Pricing will Vary |
| Style: | Art Deco, Modern |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy













