Carrocel Custom Art Deco Style Marble Top Table
SKU: CE-3124
Console Tables, Custom Dining Tables, Dining Tables
This hall table is an inspiring Carrocel Custom creation, the table has a sculpted fluted pedestal that flows onto a tulip designed base. The perimeter of the top is apportioned with hand applied silver leaf and for the base a hand polished black lacquer finish. Topped off with a stunning Sahara Noir stone top. This table is a one of a kind and sure to accentuate any foyer or hallway.
This item is new, custom made to order.
| Country: | Canada |
|---|---|
| Date of Manufacture: | New, Made to order |
| Materials: | Wood, Silver Leaf, Marble |
| Height: | 30 in. (76.2 cm) |
| Width: | 40 in. (101.6 cm) |
| Depth: | 40 in. (101.6 cm) |
| Condition: | New, Made to order. Approximately 12 Weeks Delivery. |
| Customizable: | Yes, Prices May Vary |
| Style: | Art Deco |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy

















