Antique French Art Deco Wrought Iron Hall Coat Stand
SKU: LA-8093
Antique French Art Deco Wrought Iron Hall Coat Stand. Early 1900’s Antique wrought iron French Art Deco hall tree decorated with scroll work with center mirror and drawer six round coat or hat hooks, fancy scroll work, should be wall mounted, original wrought iron construction and condition. Weighs approximate 90 lbs.
| Country: | France |
|---|---|
| Date of Manufacture: | 1940 |
| Materials: | Iron, Mirror |
| Height: | 83 in. (210.82 cm) |
| Width: | 51.25 in. (130.18 cm) |
| Depth: | 15 in. (38.1 cm) |
| Condition: | Original |
| Style: | Art Deco |
Shipping for destinations located more than 100 km from our showroom are not automatically calculated at checkout.
A custom shipping quotation will be provided upon purchase, based on the size, weight, and delivery destination of the item(s).
For complete information regarding shipping options, delivery regions, and applicable policies, please review Carrocel’s Shipping & Delivery Policy





















